تونس(8)
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در غرب شهر تونس،در محله ای که به نام باردو خوانده می شود،موزه ای به همین نام قرار دارد: المتحف الوطنی باردو.

اینجا در اصل قصری به نام باردو قرار داشته است که مربوط به دوره عثمانی ها بوده و بعدها گسترش پیدا کرده است.این مکان که اکنون به بزرگترین موزه باستان شناسی تونس تبدیل شده،پس از موزه قاهره بزرگترین موزه قاره آفریقاست.

موزه باردو

در این موزه یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های موزائیک رومی جای گرفته است.موزائیک های رومی،قطعات سرامیکی کوچکی به ابعاد حدود یک سانتی مترمربع است که از کنارهم قرار گرفتن آنها،تابلوهای بسیار زیبایی خلق شده.تاریخ این موزائیک‌ها از سدهٔ دوم پیش از میلاد تا سدهٔ ششم پس از میلاد است.

موزائیک رومی

 

زمانی که ما برای دیدن موزه رفتیم،تنها 40 درصد از موزه قابل بازدید بود زیرا موزه در دست مرمت بود.اما دو نفر از کارکنان جوان موزه،وقتی فهمیدند ما ایرانی هستیم،مخفیانه ما را به بخش های تعطیل موزه که در حال مرمت بود بردند.در این بخش ها مجسمه های مرمرین گوناگون،تالار موسیقی،تالار همایش،حرمسرای جدید و قدیم و اشیا و معبدی که آن را از حفاری های کارتاژ به دست آورده بودند،وجود داشت.

              معبد رومی که از حفاری های کارتاژ به دست آمده

              حوضی که با قطعات کوچک موزائیک ساخته شده

ورودی موزه برای هر نفر چهار دینار،یعنی حدود 3200 تومان بود،اما ارزش داشت که ده دینار دیگر به دوجوان تونسی بدهیم،تا قسمت های تعطیل موزه را به ما نشان بدهند!


 
تونس(7)
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

کارتاژ  که به زبان عربی به آن قرطاج می گویند نام شهری باستانی در تونس در شمال آفریقا است.

این شهر را فینیقی ها ساخته و با بازرگانی ،دارایی های بسیاری به دست‌آورده ‌بودند. تمدن کارتاژ در سده‌های دوم و سوم پیش از میلاد مسیح هم دوره با امپراتوری روم بود و سه دوره جنگ میان آنها درگرفت که کارتاژ در همه این جنگ ها شکست خورد.سومین جنگ منجر به ویرانی شهر کارتاژ شد.

اکنون بقایای امپراتوری کارتاژ در سی دی بوسعید در نزدیکی شهر تونس قرار دارد و گردشگران بسیاری به تماشای آن می روند...

          کارتاژ

          کارتاژ

 


 
تونس(6)
ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

اینجا از خودشان ماشین ندارند،یعنی مثل ما نیستند که خودکفاشده ایم،ماشین هایشان همه واردتی است!ماشین ها بیشتر فرانسوی،ایتالیایی و آلمانی است و بعد ماشین های آمریکایی و ژاپنی.ماشین های کره ای مثل انواع کیا و هیوندای را کمتر در تونس می بینی و اگر هم ببینی بیشتر متعلق به لیبیایی هاست.

ماشین های فرانسوی هم که شامل انواع پژو و رنو است و تازه می فهمی که به غیر از 405 و 206 هم ماشین های دیگری هم هست که به آن پژو می گویند!تازه،اینجا می فهمی که آن چیزی که در ایران به اسم 207 سوار می شویم،اینجا +206 است و 207 خود ماشین دیگری است!

اینجا می بینی که ال 90 و ریو و پرایدهای خوشگل تری هم هست برای سوار شدن.(راستی چرا ما بی ریخت ترین ماشین ها را برای مونتاژ در ایران انتخاب می کنیم؟!)

ماشین های آلمانی هم شامل انواع فولکس واگن،بنز،ب ام و و آئودی و ماشین های ایتالیایی هم مثل انواع فیات و آلفارومئو در خیابان های تونس دیده می شود.

این 207 واقعیه!این هم 206 پلاس که ما جای 207 سوار میشیم!

پراید پیشرفته!ریوی خوشگل


 
تونس(5)
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

اینجا رانندگی هم عالمی دارد.

تونسی ها کلا برای ماشین اهمیتی قائل نیستند،ما یک پرایدی،نهایتا دویست و ششی،چهار صد و پنجی چیزی داریم و اگر یک خش به بدنه اش بیافتاد،انگار خنجری بر دلمان کشیده شده،اما اینجا در نهایت خونسردی،ماشین های مدل بالای خود را در دست انداز و چاله چوله می اندازند و ککشان هم نمی گزد!

من همین دیروز خودم دیدم که یک آقایی چطور با بنزش از روی سرعت گیر پرش کرد!

اینجا با ماشین روی جدول کنار خیابان رفتن،یک امر کاملا عادی تلقی می شود!برای پارک کردن،دور زدن یا دنده عقب رفتن.اصلا مهم نیست که زیر ماشین می گیرد یا بدنه اش زخمی می شود،اصلا فکر کنم چیزی به اسم صافکاری و نقاشی برایشان مفهومی ندارد.

طرز رانندگی هم که خود داستان دیگری است؛ روزی یک تاکسی کرایه کردیم ، در میان راه راننده تاکسی برای اینکه ترافیک را دور بزند،در چهار راهی خلاف حرکت کرد،درست در مقابل چشمان پلیس.فکر کردم مثلا ایران الان برخورد سختی با راننده تاکسی می شود،پلیس که به طرف تاکسی آمد،راننده تاکسی با خنده و کمال خونسردی،گناه را انداخت بر گردن مبارک ما،که اینها غریبه اند و راه را نمی دانند!

وقتی از او پرسیدیم که پلیس های اینجا جریمه نمی کنند،گفت:بعد از انقلاب 14 ژانویه،پلیس ها با مردم مهربان تر شده اند...


 
 
 
 

Large Visitor Globe