تونس(8)
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در غرب شهر تونس،در محله ای که به نام باردو خوانده می شود،موزه ای به همین نام قرار دارد: المتحف الوطنی باردو.

اینجا در اصل قصری به نام باردو قرار داشته است که مربوط به دوره عثمانی ها بوده و بعدها گسترش پیدا کرده است.این مکان که اکنون به بزرگترین موزه باستان شناسی تونس تبدیل شده،پس از موزه قاهره بزرگترین موزه قاره آفریقاست.

موزه باردو

در این موزه یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های موزائیک رومی جای گرفته است.موزائیک های رومی،قطعات سرامیکی کوچکی به ابعاد حدود یک سانتی مترمربع است که از کنارهم قرار گرفتن آنها،تابلوهای بسیار زیبایی خلق شده.تاریخ این موزائیک‌ها از سدهٔ دوم پیش از میلاد تا سدهٔ ششم پس از میلاد است.

موزائیک رومی

 

زمانی که ما برای دیدن موزه رفتیم،تنها 40 درصد از موزه قابل بازدید بود زیرا موزه در دست مرمت بود.اما دو نفر از کارکنان جوان موزه،وقتی فهمیدند ما ایرانی هستیم،مخفیانه ما را به بخش های تعطیل موزه که در حال مرمت بود بردند.در این بخش ها مجسمه های مرمرین گوناگون،تالار موسیقی،تالار همایش،حرمسرای جدید و قدیم و اشیا و معبدی که آن را از حفاری های کارتاژ به دست آورده بودند،وجود داشت.

              معبد رومی که از حفاری های کارتاژ به دست آمده

              حوضی که با قطعات کوچک موزائیک ساخته شده

ورودی موزه برای هر نفر چهار دینار،یعنی حدود 3200 تومان بود،اما ارزش داشت که ده دینار دیگر به دوجوان تونسی بدهیم،تا قسمت های تعطیل موزه را به ما نشان بدهند!


 
 
 
 

Large Visitor Globe