از امام محمد باقر (ع): حاجيان انسان نما

ابوبصير كه يكى از اصحاب باوفاى امام محمّد باقر و امام جعفر صادق عليهماالسلام و نيز يكى از راويان حديث مى باشد، ضمن حكايتى گويد:
به همراه حضرت باقرالعلوم عليه السلام در مراسم حجّ بيت اللّه الحرام شركت كردم ، چون در جمع حُجّاج قرار گرفتيم ، به آن حضرت عرضه داشتم : ياابن رسول اللّه ! امسال حاجى ها بسيار هستند و ضجّه و شيون عظيمى بر پا است ؟!
حضرت فرمود: آرى ؛ ضجّه و شيون بسيار مى باشد، ولى حاجى بسيار اندك است ؛ و سپس افزود: اى ابو بصير! آيا دوست دارى آنچه را گفتم ببينى تا بر ايمانت افزوده گردد؟
عرض كردم : بلى .
پس از آن ، خضرت دست مباركش را بر صورت و چشم هايم كشيد و دعائى را زمزمه نمود و سپس فرمود: اى ابوبصير! اكنون خوب نگاه كن ببين چه مى بينى .
همين كه چشم هايم را گشودم و دقّت كردم بيشتر افراد را شبيه حيواناتى ، چون خوك ، ميمون و... ديدم ، ولى قيافه انسان در آن جمع بسيار كم و ناچيز بود، همانند ستارگانى درخشان در فضائى تاريك ، گفتم : درست فرمودى ، اى مولاى من ! حاجيان اندك و سر و صدا بسيار است .
سپس امام باقر عليه السلام دعائى ديگر زمزمه و قرائت نمود و ديدگان من به حالت اوّل بازگشت ، و پس از آن فرمود: ما بخيل نيستيم ، ليكن مى ترسيم فتنه اى در بين مردم واقع شود و آنان لطف و فضل خداوند را نسبت به ما ناديده بگيرند و ما را در مقابل خداى سبحان قرار دهند، با اين كه ما بندگان خدا هستيم و از عبادت و اطاعت او سرپيچى نمى كنيم و در تمام امور تسليم محض او بوده و خواهيم بود.

منبع

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شبنم

سلام من فعلا گوينده نيستم اگر خدا بخواهد در اينده مي شوم خبرنگار. فعلا مجري هستم... راستي هم عيد قربان مبارك و هم يلدا... خداحافظ

شبنم

سلام. ببخشيد که جوابتون رو ندادم چون مسافرت بودم .واقعا خيلی خسته شده بودم اما در عوض با انرژی بيشتر برگشتم. گفته بوديد که می خواهيد ما را لينک کنيد اولا افتخار می ديد اما به نظرم خبرنگار بنويسيد بهتره. خدانگهدار

سها

هنوز هم همان حکايت است

فاطيما !

و سلامی ... البته امروزه حتی بدون داشتن چشم دل هم می تونيم انسان نما ها رو ببينيم ... چنان دروغگويی و ريا کاری و ... واضح در رفتارها و سخنان بعضی از اطرافيان ديده ميشه که تنفس در اون فضا مشکل ميشه !! و البته نفس و حضور همون تعداد اندک انسانهای واقعی هست که به انسانهای ديگه انرژی زندگی کردن ميده ! به اميد يه دنيای پر از انسان !!!!

جعفر

با سلام خيلی وقته يک سری به ما نميزنی يک وبلاگ سراغ دارم که هرچه به بلاگفا گزارش تخلف را ميدهم جوابی از انها دريافت نکرده امادرس اين وبلاگ را برايت ميدهم ببنم از طريق خبر گزاری پيگيری کن که چرا بلاگفا از ايين بهايت را وبلاگ داده و چرا اين وبلاگ را مسدود نميکند و حتی چندين بار وبلاگ اونها را از ببين برد ه ام ولينک باز مثل غده سر طانی رشد ميکند و حتی چندين بار به وبلاگ ما مراجعه و اعلام موجوديت کرده ادرس وبلاگ http://jooyya.blogfa.com ميباشد منتظر جواب هستم

ميترالبافی

سلام. عيدتان مبارک.......................بالاخره لينکتان کردم ...........تنبلی ما را ببخشين.

طاهره قيومی

خدايا ما رو بنده واقعی خود کن نه به زبان بلکه به عمل ،به دل و به روح