تونس(8)

در غرب شهر تونس،در محله ای که به نام باردو خوانده می شود،موزه ای به همین نام قرار دارد: المتحف الوطنی باردو.

اینجا در اصل قصری به نام باردو قرار داشته است که مربوط به دوره عثمانی ها بوده و بعدها گسترش پیدا کرده است.این مکان که اکنون به بزرگترین موزه باستان شناسی تونس تبدیل شده،پس از موزه قاهره بزرگترین موزه قاره آفریقاست.

موزه باردو

در این موزه یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های موزائیک رومی جای گرفته است.موزائیک های رومی،قطعات سرامیکی کوچکی به ابعاد حدود یک سانتی مترمربع است که از کنارهم قرار گرفتن آنها،تابلوهای بسیار زیبایی خلق شده.تاریخ این موزائیک‌ها از سدهٔ دوم پیش از میلاد تا سدهٔ ششم پس از میلاد است.

موزائیک رومی

 

زمانی که ما برای دیدن موزه رفتیم،تنها 40 درصد از موزه قابل بازدید بود زیرا موزه در دست مرمت بود.اما دو نفر از کارکنان جوان موزه،وقتی فهمیدند ما ایرانی هستیم،مخفیانه ما را به بخش های تعطیل موزه که در حال مرمت بود بردند.در این بخش ها مجسمه های مرمرین گوناگون،تالار موسیقی،تالار همایش،حرمسرای جدید و قدیم و اشیا و معبدی که آن را از حفاری های کارتاژ به دست آورده بودند،وجود داشت.

              معبد رومی که از حفاری های کارتاژ به دست آمده

              حوضی که با قطعات کوچک موزائیک ساخته شده

ورودی موزه برای هر نفر چهار دینار،یعنی حدود 3200 تومان بود،اما ارزش داشت که ده دینار دیگر به دوجوان تونسی بدهیم،تا قسمت های تعطیل موزه را به ما نشان بدهند!

/ 98 نظر / 72 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهه

سلام الهه رضایی مجری برنامه کودک در سال های گذشته شما را به سایت خود دعوت می کند.. http://elaherezaei.persianblog.ir/

soheyla

ربط ما چیست؟ - تولید ملی و کار-افزائی مستلزم وجود بازار تقاضا برای کالا و سرویس، برای مدرک و خبرگی افراد یک جامعه است! اگر اکثر احتیاجاتمان را از طریق خرید واردات یا کنترات کردن به خارجیها رفع میکنیم، تعجبی نیست که تحصیلکرده ها، کارشناسان، کارگران و سرمایه داران داخلیمان نه تنها بیکار مانده یا به سرمایه شان اضافه نمیشود، بلکه موقعیت دست و پنجه نرم کردن در دنیای تجربه و عمل را هم پیدا نخواهند کرد.

آذر زمانی

من عاشق تاریخم دستتون درد نکنه در ضمن وب قشنگی د ارین آقای خبرنگار موفق باشید منتظرتون هستم

آذر زمانی

عکسهایی بسیار زیبایی گذاشتید درود بر شما

sepehr

salam dadash chale eskandarono bordan to hanoz ape jadid nazashti miyan inja donbalesha

عالیه

[گل] سلام... اشکرک برشه برشه انشاءالله دیما لبس[گل]

عالیه

[گل] سلام... ممنونم ازلطف شما برشة برشة یعنی خیلی زیاد دیمایعنی همیشه لبس که خودتون میدونیدخوب... چون ازتونس می نویسی فکرکردم لهجه شونم میدونی

سید کریم قاسم زاده

سلام پسرعمو، عزاداری ها قبول گزارش های جالبی نوشته بودی. ایول داشت. من بعد از چند سال مریضی لا علاج ننگاشتن مدتی است دست به وبلاگ شده ام.ظاهرا حال شماهم چندان مساعد نیست. دقیقا دو سال و دو روز از آخرین پستتون گذشته. اگر بار دیگر بیایم وببینم تونس (9) ننوشته ای......( بی خیال، خیلی وقته که دل و دماغ تهدید کردن هم ندارم) و در آخر سلام مرا به آقازاده-علیرضا- برسانید.

محسن

تنها نور در ظلمات شب مستندی زیبا پیرامون بزرگ ترین راهپیمایی دنیا در اربعین حسینی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=10702

محمدرضا احدی

زندگی هیچ گاه به بن بست نمی رسد؛ کافیست چشم باز کنیم و راه های گشوده ی بیشماری را فرا روی خود ببینیم؛ خدا که باشد، هر معجزه ای ممکن می گردد... روزگاری شاد برایت آرزومندم.[گل]